Pučišća - Turistický sprievodca

PUČIŠĆA - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Pučišća je dedina a prístav na severnom pobreží stredodalmatínskeho ostrova Brač, ktorý je každodennými trajektovými linkami spojený s Makarskou a Splitom. Pučišća je umiestnená v peknej, dobre chránenej zátoke, ktorá poskytuje bezpečnosť pre člny. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybolove a cestovnom ruchu. Spolu so Supetarom je najväčším mestom na ostrove.

Mesto sa rozvinulo na kameni, pre kameň a z kameňa. Je známe svojou kamenorezbárskou tradíciou, kameň z blízkeho kameňolomu bol použitý pri stavbe Bieleho domu vo Washingtone. V blízkosti sú tri veľké kameňolomy (Punta, Veselje a Kupinova), z ktorých sa získava známy bračský kameň. V Pučišćima  pôsobili aj slávny rezbári kameňa ako Jurja Dalmatinac, Andrije Alešija a Nikola Firentinca. Krása Pučišća je nadčasová. Na tomto mieste slnka, kameňa a soli sa nachádza bezkonkurenčná harmónia kameňa a cestovného ruchu.

Najväčšou kostolnou pamiatkou je kostol Sv. Jerolima. Na cintoríne je bývalý benediktínsky kostol Sv. Stjepana, v ktorom boli nájdene stopy života na tomto mieste, pohanský oltár a rímska náhrobná hviezda. V blízkosti dediny sa nachádza romanticko-gotický kostol Sv. Jure, ktorý predstavuje symbol zachovania Pučišća. Z pamätníkov je známy renesančný kaštieľ rodiny Žuvetić, ktorý spolu s ostatnými podobnými budovami typickými pre Postiru, predstavuje historické a architektonické dedičstvo. Kultúrne leto v Pučišći je plné kultúrnych podujatí ako koncerty klasickej, popovej a jazzovej hudby, zborové vystúpenia, výstavy, divadelné predstavenia, semináre, propagácie kníh, literárne večery a takisto aj rôzne športové podujatia. Zaujímavosťou je, že prvá verejná knižnica na ostrove bola otvorená v Pučišću už v roku 1868,

Pre turistov je Pučišća zaujímavá kvôli kráse, dobre chránenej zátoke, v ktorej je súkromné a hotelové ubytovanie. V mestečku sa nachádza niekoľko reštaurácií, pizzérií, taverien, mnohé kaviarne a cukrárne. Pláže sú oblázkové alebo kamenné a môžete si vybrať z množstva malých zátok, kde si každý môže nájsť kúsok súkromia. Zo športového vybavenia odporúčame jachting, potápanie a windsurfing. V lete sa v mestečku a okoliu konajú zábavné podujatia, preto Pučišće odporúčame pre príjemnú dovolenku s rodinou a priateľmi. Pekné okolité miesta sú Pražnice, Postira, Sumartin, Povlja a určite navštívte Bol a pláž Zlatni rat.

Čakajte prosím!