Preko - Turistický sprievodca

PREKO - Ostrov Ugljan, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Bohaté zadarské súostrovie je rozdelené pred mestom do troch radov. V prvom rade, relatívne blízko pobrežia, sa nachádzajú Ugljan a Pašman. Celý Ugljan, hlavne dedinka Preko, sa nachádzajú priamo oproti Zadaru, ako jeho predmestie, ktoré tiahne k svojmu hostiteľovi. So Zadarom je spojený mnohými trajektovými linkami. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybolove a cestovnom ruchu. Preko je so všetkým časťami ostrova spojený miestnou cestou.
 
Pobrežie v oblasti Preka je čiastočne zalesnené a oplýva mnohými atraktívnymi plážami. Okrem pobrežného pásu sú tu ostrovčeky Ošljak a Galovac, ktoré ležia pre Prekom. Pre turistov je najatraktívnejšia pláž na zalesnenom ostrovčeku Galovac, vzdialenom 80 m centra Preka.
Preko má dlhú turistickú tradíciu a v turistickom zmysle spojuje okolité lokality Sutomišćica, Poljana a Ošljak na rovnako zvanom ostrove. V Preku je dobra pohostinská ponuka, v turistickej sezóne sa tu konajú mnohé folklórne a zábavné predstavenia, z ktorých je najznámejšia Priješka legrica, tradičná ľudová slávnosť.
 
V Preku sa nachádza romantický kostol Sv. Ivana Krstiteľa, ktorý pochádza z 12. storočia. V barokovom farskom kostole z 18. storočia sa nachádza oltárna maľba Franja Salghettija-Driolija. Na kopci nad mestečkom, sa týči veľké stredoveké opevnenie Sv. Mihovila z 13. storočia, ktoré postavili Benátčania okolo bývalého benediktínskeho kláštora a kostola. Z hradieb je prekrásny pohľad na skupinu ostrovov pred Zadarom.

Čakajte prosím!