Postira - Turistický sprievodca

POSTIRA - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Postira je turistická dedinka, nachádzajúca sa na severnom pobreží stredodalmatínskeho ostrova Brač. Spojenie s pevninou je každodennými trajektovými linkami zo Splitu do Supetaru a potom 9 km východne po regionálnej ostrovnej ceste v smere na Pučišća. Alebo trajektovou linkou Makarska-Sumartin a hlavnou ostrovnou cestou do Pražnice, kde sa oddeľuje regionálna cesta do Pučišća a vedie do Postiry. Priaznivá poloha urobila Postiru prístavom a rybárskym mestom, plodná pôda v okolí zabezpečuje hosťom domácu stravu a kvalitné víno.

Osada je prvýkrát spomínaná v 14. storočí, ale jej názov pochádza z latinského slova partura. Na úpätí farského kostola Sv. Ivana Krstiteľa boli nájdené steny paleokresťanského kostola a krstiteľnice a v samotnom kostole sa nachádzajú obrazy majstra benátskej školy zo 17. storočia. V dome Gospodnetić sú zabudované barokové dvere. V prístave Postira sa nachádza jeden z mnohých vysokých kamenných domov, ktoré v minulosti patrili bohatým majiteľom Braču, medzi ktorými je palác Lazanić s renesančným štítom, v ktorom sa narodil významný chorvátsky básnik Vladimir Nazor.

Postira je krásna vo všetkých ročných obdobiach. V januári, kedy kvitnú mandle, po karnevale, kedy marcánske vetry čistia more a vytvárajú sa pupene vo vinohradoch a na figách, ktoré spolu s divým vresom zavoňajú vo vzduchu. Počas leta mnohé podujatia a veselí ľudia oživia zátoky a pláže. A kým počúvate cvrlikanie cvrčkov, vánok roznáša vôňu pečeného a grilovaného mäsa. A po sezóne sú vinohrady, ovocné sady a olivové háje plné piesní zberačov. Aj zima má svoje čaro, kvôli tradičným vianočným zvykom, kedy počas dlhých zimných večerov ľudia ohrievajú svoje kosti zmrznuté od bóry (domáci názov bura).

Na celom území sa nachádza mnoho malých zátok s oblázkovými a skalnatými plážami, obklopené borovicovými lesmi. Môžete organizovane navštíviť malebné okolité miesta Dol, Splitska, Škrip, Pučišća, Pražnice a takisto turistické mesto Supetar a Sutivan. Spolu s organizovanými výletmi do okolia, zábavu počas leta ponúkajú aj predstavenia v rámci tradičného kultúrneho leta, kedy sa organizujú ľudové slávnosti udržované na starý autentický spôsob celé desaťročia. Turistická ponuka založená na ubytovaní v hoteloch, penziónoch a apartmánoch je určená hlavne pre pokojnú rodinnú dovolenku. Pre milovníkov športu sú k dispozícii ihriská na basketbal, tenis, petanque a vodné športy, pre ktoré si v prípade nedostatku vlastných, môžete v Postire prenajať potrebné nástroje. Tradičné kultúrno-zábavné podujatie Postirsko ljeto (Postirské leto) zahŕňa aj sviatok Sv. Ivana Krstiteľa, patróna obce (24.júna), Panny Márie Karmelskej (16.júla) a Nanebovzatie Panny Márie (15.augusta)

Čakajte prosím!