Mirca - Turistický sprievodca

MIRCA - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Mirca je malé mestečko na stredodalmatínskom ostrove Brač. Nachádza sa 3 km od Supetaru a vyznačuje sa charakteristickou rustikálnou atmosférou malého stredomorského mestečka. Obyvateľstvo tradične pestuje ovocie a vínnu revu. Stará časť mesta sa nachádza južne od hlavnej cesty a mesto bolo orientované na túto starú, vnútornú časť a neskôr sa rozšírilo smerom k moru, kde v boli v minulosti len hroby a vinohrady Mutnik a Vele Njive.

Obyvatelia blízkych miest Sutivan a Donji Humac založili Mircu v 16. storočí. Rodiny Beričević a Brković v roku 1579 začali stavať farský kostol. Pôvodný kostol bol zasvätený Panne Márii z Mirce a rozšírený bol v druhej polovici 19. storočia barokovými prvkami, ktoré nájdeme vo väčšine kostolov na Brači. V kostole sa nachádza oltárové plátno bračského umelca Feliksa Tironija z roku 1783, ktoré vyjadruje realizmus z provinčného pohľadu. Naivný maliar Pavo Gospodnetić z Postiry namaľoval Cyrila a Metoda.

V prístave Gumanca sa nachádza nové mólo, moderný mlyn na olivy a mnoho víkendových domov, ktoré sa rozšírili do borovicových lesov a vinohradov. Mirca sa prelína dedinský a turistický život so želaním, aby obidva prežili. Toto jedinečné miesto je veľkou láskou najväčšieho chorvátskeho básnika Tina Ujevića.

Pobrežie v tejto časti tvarujú oblázkové pláže s tieňom borovíc, kde sa aj najmladší členovia rodiny môžu bezpečne hrať v mori. Pokojné miesto a chránená príroda, taktiež blízkosť Supetaru, hlavného trajektového prístavu na Brači, robia Mircu zaujímavou turistickou destináciou pre rodinnú dovolenku a pre hostí, ktorí chcú pocítiť autentickú atmosféru života na ostrove. Mali by ste navštíviť aj blízke turistické mestá ako sú Supetar, Sutivan, Bol, Milna a Splitska, taktiež lokalitu púšte Blaca, bývalá jaskyňa, ktorá slúžila pustovníkom z Poljice ako útočisko a v ktorej neskôr vznikali kuchyne, spálne, pece, časom mala farbu slonovej kosti. Môžete sa tiež vyšplhať na Vidovu horu, najvyššiu horu na Jadrane, z ktorej je prekrásny pohľad ba dalmatínske ostrovy, pod ktorými sa nachádza Zlatni rat, slávna pláž na Bole.

Čakajte prosím!