Milna (Brač) - Turistický sprievodca

MILNA (BRAČ) - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Milna je turistické mestečko a prístav na západnej strane ostrova Brač, vzdialené 20 km juhozápadne od Supetaru, trajektového prístavu pre každodenné lodné spojenia, ktoré spájajú Split a Brač. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, stavbe lodí, rybárstve, spracovaniu rýb a cestovnom ruchu. Milna bola známa už počas výstavby Diokleciánovho paláca, kedy tu cisárske lode našli chránený prístav. Keďže je to najbezpečnejší a najlepší prístav na ostrove, chránený pred všetkými vetrami, okrem príjemného mistrálu, je tu postavená marína s kapacitou 200 miest na kotvenie.

Mestečko je postavené v typickom stredomorskom štýle. Kamenné domy, malé uličky, pokoj a ticho sú prvým dôkazom kultúrnej veľkosti minulých dôb. Rozvinula sa v 16. storočí, kedy šľachtická rodina vybrala túto oblasť pre výstavbu pevnosti a kostolíka, ktorá sa neskôr stala farským kostolom Panny Márie Zvestovania, ktorá má najkrajší oltár na celom ostrove. Počas 17. storočia bola Milna hlavným mestom ostrova a preto tu môžete nájsť jedny z najkrajších barokových obrazov a budov na Brači. Medzi ďalšie cenné pamiatky na ostrove patria bohato zdobené priečelie farského kostola v rokokovom štýle a zrúcaniny gotického kostola v zátoke Osibovo.

Ako turistické mesto sa môže Milna okrem harmonickej architektúry pochváliť aj stredomorským prostredím a množstvom zátok s piesočnatými a oblázkovými plážami, napríklad Pasikova, Lučice, Maslinova alebo Osibova, ktorá láka rodiny s malými deťmi. Príbehy o kráse prístavu Bobovišće a dediny Ložišće, Bobovišće a Podhumna spolu s okolitými zátokami už dávno prešli cez hranice Chorvátska. Ešte jedno upravené kúpalisko sa nachádza v zátoke Vlaška a pred Milnou je malý zaujímavý ostrovček Mrduja.

Milovníci aktívnej dovolenky v Milne určite nepocítia nedostatok športovísk. K dispozícii je terén pre malý futbal, volejbal, basketbal, petanque a stolný tenis. Hlavnými dôvodmi pre návštevu tohto strediska sú kryštálovo čisté more, zdravá domáca strava, rýchle a časté spojenie s pevninou katamaránom z Milny, trajektom zo Supetaru a lietadlom z bračského letiska, vzdialeného 35 km z Milny.

Čakajte prosím!