Bol - Turistický sprievodca

BOL - Ostrov Brač, Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Bol je exkluzívne letovisko, mesto a prístav na južnej strane ostrova Brač, jedného z najslnečnejších chorvátskych ostrovov. Nachádza sa na samote, na južnej strane Braču a je najstarším bračským mestečkom. Jeho meno vzniklo z latinského slova vallum: hlinené opevnenie s palisádami. Niet pochýb, že táto osada existovala už v rímskej dobe. Hospodárstvo je založené na poľnohospodárstve, vinohradníctve, rybárstve a cestovnom ruchu.

Z neskorej kresťanskej doby tu nájdete sarkofágy s odrezanými krížami, predromantický kostolík Sv. Ivana Tudora, na ktorom sa nachádzajú základy z neskorej antiky. Od paleokresťanských a stredovekých pamiatok zaznamenávame dominikánsky kostol a kláštor Panny Márie Milostivej. Vedľa kláštora sa nachádza Múzeum mesta Bol, ktoré chráni archívnu budovu, kostolné striebro a hlaholické pamätníky. Nad Bolom si môžete všimnúť mnohé rezidencie, neskoro gotické a barokové stavby. V jednom z týchto barokových palácov je galéria obrazov Branka Deškovića a obsahuje 300 obrazov a skulptúry najvýznamnejších chorvátskych umelcov moderného umenia.

Popri zaujímavých kultúrnych pamiatkach je pre mesto charakteristická krásna príroda. Atraktívne pláže a pramene pitnej vody ovplyvnili toto miesto tak, že sa z neho stala turistická oáza známa veľkým počtom návštevníkov. Východne a západne  do Bolu sa nachádzajú v dĺžke 15 km mnohé prekrásne pláže. Najznámejšia, podľa mnohých aj najkrajšia na Jadrane, Zlatni rat, raj pre surfistov, milovníkov vodných športov a pýcha všetkých obyvateľov tohto mestečka. Tento oblázkový mys je jedinečný fenomén, vysypaný miliónmi maličkých zrniečok piesku, ponorený do modrého mora v dĺžke 634 m ako jazyk, ktorý sa hýbe, niekedy na jednu a inokedy na druhú stranu, v závislosti od toho  ako fúka vietor a aký je smer vĺn.

Nad Bolom čnie horský hrebeň Bolská koruna, s pozostatkami ilýrskej veže Koštilo a Vidova hora, najvyšší vrchol jadranských ostrovčekov. Turistické a športové letisko „Brač“ je len 13 km vzdialené od Bolu, teda takto je Bol spojený so známymi turistickými centrami v Európe, takisto s trajektami a rýchlymi člnmi so Splitom. Bol je veľmi dostupným miestom s bohatými malebnými pamiatkami, nedotknutou prírodou, pokojom, čistým a kryštálovo-modrým morom a večne slnečným nebom. Toto mesto si zachovalo svoju stredomorskú atmosféru vo svojich malých kamenných uličkách a veľkých námestiach.

V meste sú mnohé reštaurácie, kde sa ponúkajú jedlá medzinárodnej a domácej kuchyne, taktiež kvalitné bračské vína (slávny Bolsky plavac). Bohatý je aj kultúrno-zábavný život. Zvláštne miesto zaujíma slávnosť Panny Márie Snežnej (5. augusta), ľudovej slávnosti, spomienka na deň, kedy tu podľa legendy nasnežilo a taktiež Deň obce Bol. Pre milovníkov športu a rekreácie ponúka Bol 25 tenisových  kurtov, centrálny tenisový štadión s 1820 miestami na sedenie, na ktorom sa konajú najznámejšie tenisové stretnutia (WTA Croatian Bol Ladies Open), sú tu aj podmienky pre windsurfing, vodné športy, petanque, malý futbal, basketbal a volejbal. Organizujú sa tu aj potápačské školy, školy  podmorského rybolovu a škola lietania na závesných klzákoch z Vidovej hory. Južné pobrežie ostrova (na západ od zátoky Konjskaje) je vhodné pre podvodný rybolov. Z Bolu vedie strmá horská cesta na vyhliadku na Vidovej hore. Ak máte záujem o aktívnu dovolenku vyplnenú športom, zábavou a stretnutiami s mladými ľuďmi, určite musíte navštíviť Bol!

Čakajte prosím!