Chorvátsko - Správy


Elafiti - drahokam Dubrovníckej riviéry

Na západnej strane čarovného Dubrovnika sa nachádzaju Elafiti súostrovie, ktoré pod týmto nazovom zaznamenané už od prvého storočia. Ak chcete zažiť pravú stredomorskou atmosféru tak si nenechajte ujsť návštevu najznámejších ostrovčekov Šipan, Lopud a Koločep. Predovšetkým v pamäti vám zostane čerstvý morský vzduch, farby a vôňa stredomorskej bujné vegetácie, hustých borovicových lesov, pomarančovníkov a olivovníkov, ktorým oplývajú ostrovy a najmä Šipan. S ohľadom na to, že je väčšina ostrov neobývaná, nájdete počiatočné tiche a skryte zátoky a pláže. Jedným z najznámejších je piesočná plaž Šunj, na ostrovčeku Lopud.

Elafitské súostrovia skrývaju cenné kultúrne a historické dedičstvo, ktoré svedkovia o bohatei historie Dubrovníckej republiky a ich obyvateľov. Milovníci umenia budú užívať pri návšteve mnohých kostolov, kláštorov a víl z obdobia stredoveku a renesancie a pre milovníkov súčasného umenia je v priebehu letných mesiacov na Lopud otvorený Umelecký pavilón Your Black Horizon. Ostrovy sú Denne spojené s trajektom z Dubrovníka.

 

Rafting na Cetine

Omiš je ideálnym miestom, ak chcete stráviť akivnu dovolenku. Toto malé mestečko v minulosti známy ako sídlo pirátov, nachádza sa v samom srdci Dalmácie, medzi mestami Split a Makarska. Je to zaujímave spojenie mora, hory a rieky, čo inšpiruje mnoho návštevníkov, ktorí sa velmy rad vracaju do Omišu. Jeden z najpopulárnejších atrakcií neďaleko Omišu je rafting na rieke Cetine. Mnoho fanúšikov extrémnych športov rad sa púšťaju do tejto veľkolepej avantury na rieke Cetine. Rafting, počas ktorého budete podstúpiť rýchle vodopády a určite si užit v malebnom prírodnom prostredí kaňonu Cetini, trvá 3 až 4 hodiny, po ktorom si môžete oddýchnuť v Radmanovim Mlinicam, jeden z najkrajších chorvátskych destinácií na vylet. Omiš je tiež najzaujímavejšie miesta v Chorvátsku aj pre milovníkov voľného lezenia. Štyridsať horolezeckich chodníkov, ktoré sú prisposobene pre začiatočníkov aj pre pokročilých lezcov a určite urobia nezabudnuteľnu vašu aktívnu dovolenku.

Chorvátsko - domovina viazanky

Ak hľadáte originálny suvenír, ktory vám pripomenie na pobyt v Chorvátsku, kravata je tou pravou voľbou. História kravaty sa datuje od 17. storočia, v období Tridsaťročnej vojny. V nej sú sa chorvátsky bojovníci okrem svojou tvrdosťou zdôraznili aj tradičnym rúchom, ktore zahŕňalo šatku viazanu okolo krku zvláštnym spôsobom. Originálny módny doplnok okamžite prijali na francúzskom dvore, a čoskoro podmanil zvyšok Európy. Dnes je kravata symbolom elegancie a nepostrádateľným doplnkom pri slávnostných príležitostiach, a je preto ideálny suvenír alebo darček ktory zoberiete pre niekoho zo Chorvátska. V bohatei ponuke možete nájst kravati s motívmi z chorvátskeho kultúrneho dedičstva, ako je hlaholika a typické ozdoby, pamiatky zo stredoveku a chorvátsky erb.

Jarné prázdniny na Hvare

Táto obľúbená letná destinácia, návštevníkov z celého sveta Vás určite nesklame pokiaľ ju navštívite na jar. Od apríla sa Hvar prebúdza zo zimného spánku a ponúka svojim návštevníkom bohatú kultúrnu a gastronomickú ponuku. V apríli sa môžete zoznámiť s miestnymi náboženskými zvyklosťami a zúčastniť sa známe procesia " Za krížen ", zapísana na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesiac máj ponúka veľké množstvo kultúrnych podujatí . Konajú sa Dni hvarskeho divadla, prvého mestského divadla v Európe. Koná sa aj Međunarodni festival radio drame a koncom mesiaca začínajú Hvarská ljetne priredbe , akcia ktorá každým rokom hosťuje známich hudobníkov klasickej a jazzovej hudby. Pri príležitosti slávnosti svätého Prospera môžete 10. mája vyskúšať a kúpiť miestne kulinárske výrobky. Pobyt v historickom prostredí mesta Hvar, v blízkosti mora a krásnej prírody, bude určite nezabudnuteľným zážitkom počas Vašich jarných prázdnin.

Príbeh dalmatínskej kuchyne

Nedávno zverejnil slávny gastronomický časopis Saveur zaujímavý príbeh o dalmatínskej kuchyni, a to je ďalší dôvod prečo navštíviť tento krásny región. Stovky malých miest na dalmatínskych ostrovoch a pozdĺž pobrežia sa môže pochváliť bohatou kulinárskou tradíciou, a preto sú miestni obyvatelia právom veľmi hrdí na svoje špeciality. Dalmácia je rajom pre milovníkov stredomorskej kuchyne, jednej z najzdravších na svete. Miestnej kuchyne je založená na príprave rýb, olivovom oleji, čerstvej zelenine a ovocí a to všetko pripravené tradičným jednoduchým spôsobom. Praví gurmáni ocenia aj domáce vína, lahodné syry, vynikajúci dalmatínsky pršut a mäsité jedlá, ako je napr. pašticada. Najlepším miestom, kde môžete ochutnať tieto špeciality, sú konoby, typické dalmatínske reštaurácie, kde Vás majitelia radi privítajú a zoznámia s miestnymi kulinárskymi tradíciami a kultúrou.

Skryté poklady dalmatínskeho vnútrozemia

Dalmatínske vnútrozemie je zatiaľ neobjavený poklad Chorvátska a dokonalá oáza k odpočinku . Ak si chcete naozaj oddýchnuť , vnútrozemie Dalmácie je tým pravým miestom pre Vás . Táto kamenistá oblasť vzdialená iba niekoľko desiatok kilometrov od známych letovísk Splitu , Trogiru a Šibeníku , ukrýva bohaté kultúrne , historické a ľudové dedičstvo. Oblasť je obzvlášť zaujímavá, vďaka starým zvyklostiam a tradíciám , ktoré tu uchovávajú a strážia miestni obyvatelia , potom vďaka prírodným krásam a určite Vás nadchne i miestna kuchyna. Vzhľadom k tomu , že vnútrozemie Dalmácia ešte stále navštevuje malý počet turistov, ceny ubytovania sú nízke a preto si nenechajte ujsť návštevu jednej z najzaujímavejších oblastí Chorvátska. Odporúčame návštevu výstavy Sinjska alka, ktorá sa koná v auguste,potom prekrásneho kaňonu rieky Cetiny, vodopádov Krka, mesta Imotski s Modrým a Červeným jazerom, mauzólea známeho sochára Ivana Meštrovića a malebného mestečka Vrlika .

Nové lety do Splitu

V minulom roku Split bol jedným z najnavštevovanejších destinácií v Chorvátsku . Toto krásne mesto ktore sa nachádza v samom srdci Mediteránu získava svojim bohatim antyckim dedičstvom, krásnými plážami a teplou mediteránskou atmosférou. Ak chcete spoznať Split alebo stráviť dlhšiu dovolenku na jednom z neďalekých dalmatínskych ostrovov, tento rok to bude ešte jednoduchšie vďaka novým linkam lietadiel, ktoré spájajú Split s mnohými európskymi mestami. V priebehu mesiaca apríla odporúčame víkend v Splite, do ktoreho budete môcť s letmy z Barcelony , Bazelu , Berlína, Cagliariju, Ženevy, Kopenhagenu, Rotterdamu , Helsinkiu, Paríži, Lyonu, Nantesu, z Viedni a Varšavi. Nenechajte si ujsť veľkú oslavu v Splite , pri príležitosti patróna sv.Duje v máji, v ktorom začinaju lety z Atény , Göteborgu , Bernu, Leedsu, Manchesteru , Prahy, Štokholmu a z Moskvy. So začiatkom letnej sezóny v júni, ďalšie lety odchýluju z Amsterdamu , Bruselu, Glasgowu, Ľvovu, Krakovu, Benátok , Milánu a z Ostravy. Väčšina z týchto letov bude otvorená do konca septembra a októbra, a niektorí dokonca dlhšie, takže neváhajte, Split a Dalmácie na vás čakajú . Viac informácií o letovom poriadku možno nájsť tu

Spa víkend v Chorvátsku

Jedným z dôvodov, prečo by ste mali navštíviť Chorvátsko na jar, kedy ešte nie je dostatočne teplo, pre kúpanie a pobyt na pláži je návšteva jednej z mnohých kúpeľov na chorvátskom pobreží. Kúpelove balíčky sú ideálne pre relaxáciu a odbúranie stresu. Môžete si vychutnať rôzne druhy sáun, masáže, bazény, početné kozmetické procedúry a športové aktivity, ktoré posilnia vaše zdravie a majú blahodárny účinok na vaše telo a duch. Ponúkame aj ďalšie služby, ako je napríklad aromaterapia, detoxikačné, anti-aging a nutričné ​​programy. Pobyt skompletujte prechádzkamy pri mori a vychutnajte si ľahkú stredomorskú kuchyňu, ktorá je simbol vitality a zdravia. Niektoré z najoblubenejsich spa rezortov v Chorvátsku sú v Petrčane, Novi Vinodolski a Dubrovník.

Istria - obľúbená destinácia pre cyklistov

Jar je ideálne obdobie pre dlhe vychádzky na bicykli a objavovanie prírodných krás Istrie. Na celej Istrii, od horských oblastí až k pobrežiu, sa tiahne 60 cyklotrás. Cyklotrasy pre profesionálnych cyklistov sa nachádza v najvyšších oblastiach Istrie na Ćićarije, zatiaľ čo jednoduché chodníky sú pri mori v blízkosti Rovinju, Poreča a ďalej Kamenjaku, ktorý je vhodný aj pre amatérov. Počas celého marca tu sa koná niekoľko cyklistických pretekov, od ktorých stojí za zmienku „Istarsko proljeće“, preteky, ktorý vediu cez niekoľko miest. V máji Vám odporúčame sa zúčastniť v akcie rekreatívnych Parenzana, ktorá okrem cyklistiky zahŕňa aj beh alebo chôdzu a ďalej Bumbar bike marathon, ktorý sa koná na konci mája. Každá z týchto udalostí je vynikajúcou príležitosťou pre objavovanie istrijských miest so stredovekou architektúrou a k ochutnávke vynikajúcich istrijských kulinárskych špecialít.

Čakajte prosím!