Eventy v Chorvátsku


Vianočná rozprávka v Čazme

Všetky vianočné rozprávky sú romantické a poučné, zvlášť keď ste hosťom rodiny Salajovcov v Grabovnici. Rodina Salajovcov totiž pripravila na vianočný čas skutočnú maškrtu pre milovníkov pravej sviatočnej atmosféry. Vtedy sa v ich predzáhradke rozsvietia státisíce farebných svetielok, ktoré vytvoria nádherný svetelný zážitok a idylu pre každého diváka. Vianočná stajňa a jasličky a výzdoba celej predzáhradky vianočnými svetielkami a inou výzdobou sľubujú nezabudnuteľný zážitok hlbokého sna a prebúdzania vo svete rozprávok, svete skutočnej chorvátskej vianočnej rozprávky.

Ivanecké banícke dni

Ivanecké banícke dni svojím programom poukazujú na dôležitosť zachovávania tradičných foriem spoločenského a kultúrneho života ako aj dôležitosť vzdelávania mladých generácií o kultúrno-historickom dedičstve Ivanjčanov. Vo svetle tohto poslania majú návštevníci výnimočnú možnosť pozrieť si výstavu starých baníckych predmetov, a presvedčiť sa tak, aký ťažký býval život našich predkov. Výstavu doplnia aj detské práce na tému baníctva a banícke sochy. No najatraktívnejšou súčasťou podujatia bude určite pochod historického sprievodu Ivanecká banícka čata, ktorá má na starosti privítanie návštevníkov ako aj to, aby sa na podujatí všetci dobre cítili.

Záhrebský filmový festival

Záhrebský filmový festival je miesto, kde sa stretávajú nielen priaznivci filmu, ale aj mnohí ďalší návštevníci, ktorým festivalový program otvára nové obzory na poli filmového umenia. V programe Festivalu si môžete nájsť filmy, ktoré nie sú komerčného charakteru, ale majú blízko k čistému filmovému umeniu. Avšak filmy predstavené na Zagreb Film Festivale, neskôr často zaznamenajú bohatú festivalovú kariéru a stanú sa hitmi medzi vážnejšou časťou filmového publika. A keďže ide často o filmy, ktoré nejdú cestou klasickej filmovej distribúcie, slúži tento festival ako jedinečná príležitosť, aby ste mohli tieto filmy vôbec zhliadnuť. Projekcie filmov sú sprevádzané vynikajúcimi koncertmi, takže vám okrem rozšírenia filmových horizontov festival zaručuje aj špičkovú zábavu.

Biograd Boat Show

Biogradský jesenný lodiarsky trh je miesto, na ktorom môžete získať veľký počet významných informácií spojených s plavbou, uzatvoriť dobrú a výnosnú obchodnú zmluvu, ale takisto sa aj dobre zabaviť. Rozvrh podujatí na trhu je upravený tak, aby bol vyčlenený čas na prácu, ale aj na zábavu. Cez deň sa trh orientuje na odborné stretnutia a schôdzky združení jachtárskej turistiky. No keď vystavovatelia zatvoria svoje stánky, na všetkých využiteľných priestoroch v meste sa začínajú koncerty a podobné akcie, ktorých úlohou je, aby sa na konci náročného pracovného dňa návštevníci uvoľnili.

Assitej

Raz ročne sa Čakovec stáva hostiteľom divadelných hercov, ktorí svoj profesionálny život venovali najvďačnejšiemu ale i najnáročnejšiemu publiku – deťom. Sledujúc predstavenie v podaní našich najtalentovanejších detských hercov, deti na hodinu-dve jednoducho zabúdajú na to, čo trápi ich malé hlavičky. Preto počas týchto piatich dní, venovaných výhradne im, vládne v Čakovci veľmi veselá atmosféra plná detského smiechu a hravosti, ktorá veľmi často nakazí aj dospelých. Doveďte svoje detváky nech sa rozveselia na vrcholnom divadelnom podujatí spolu s mnohými deťmi z oblasti Medjimurje.

Jeseň v Like

Krása ličských kopcov môže zapríčiniť, že zabudneme odkiaľ sme prišli a kam ideme a svojou rozprávkovosťou nás často môže navrátiť do nejakých iných čias. Takýto zážitok nám však môže dať aj podujatie Jeseň v Like, ktoré sa organizuje v meste Gospić. Jeho ústrednou udalosťou je výstava, na ktorej sú návštevníci svedkami schopností ličských malých hospodárstiev a podnikateľov. Výstava taktiež predstavuje niektoré tradičné prvky tejto oblasti, ako sú napr. potravinárske, úžitkové a dekoračné predmety, ktoré obyvatelia Liky vyrábajú od nepamäti. Výstavu dopĺňajú kultúrnoumelecké spolky, ktorých hudba dotvára autentický ličský zážitok.

Sredoveké dni na Medvednici

Život baníkov sa často chápe ako metafora ťažkého života plného namáhavej driny a odriekania. Na druhej strane, návšteva starých baní predstavuje viac než len vstup do temných hĺbok. Znamená vzdávanie pocty najnáročnejšej a najväčšej ľudskej námahe. Počas stredoveku na Medvednici vo výške 830 metrov nadmorskej výšky vykopali baníci oloveno-zinkovú baňu. Zbytky tejto bane sa zachovali dodnes, pričom boli upravené a zmenené na atraktívnu turistickú lokalitu. Navštívte túto starú baňu, a pocíťte ako sa žilo voľakedy, potom sa uvoľnite a vychutnávajte prírodné krásy Medvednice a kuchyňu turistickej chaty Grafičar.

Zagreb Tourfilm Festival

Zagreb Tourfilm Festival je medzinárodný festival turistických filmov, na ktorom premietajú rôzne prvky turistickej atraktivity – promo pre turistické destinácie, dobrodružná ponuka, extrémne športy, jachtársky turizmus, hotely a rezorty, ľudia, kultúry a tradície, náboženský, vidiecky cestovný ruch a mnohé ďalšie špecifické formy ponuky. Je to miesto, na ktorom sa schádzajú milovníci cestovania, ktorí si budú môcť vychutnávať program, v rámci ktorého sa budú premietať najlepšie filmy na svete v rôznych kategóriách. Okrem filmového programu je pre návštevníkov festivalu pripravený aj bohatý sprievodný program. Počas festivalu sa zorganizuje aj okrúhly stôl, rôzne dielne, promócie cestopisných kníh, súťaže pre návštevníkov, výstavy a rôzne iné prekvapenia, ktoré obohatia kultúrnu ponuku Záhrebu.
Čakajte prosím!