Brist - Turistický sprievodca

BRIST - Makarska Riviéra ,Chorvátsko: Vyberte si destináciu pre Vašu dovolenku a rezervujte si ubytovanie on-line. Pozrite si ponuku miest, destinácií, zátok a ostrovov s tisícami obrázkov!


Brist je mesto a malý prístav v rovnakozvanej zátoke na Jadranskom pobreží. Nachádza sa na juhu Makarskej riviéry, na magistrále Split-Dubrovník, 8 km od Ploče. Brist je malebné miesto ideálne pre Vašu príjemnú a kľudnú dovolenku. Zvlášť atraktívne sú jeho olivové háje a zdroje pitnej vody, ako aj množstvo pieskových zátok. Známy je pre svoje mierne podnebie, nakoľko tu vruľský vietor nie je tak silný.

Pobrežie okolo miesta charakterizujú početné zátoky ( Na Ploci, Blatnice, Pod Pecu, Slakovac, Pakljine, Smrdeljac, Litnoga a Zaborci). Medzi športové a rekreačné možnosti v Briste patria vodné športy alebo turistické túry na Biokovo. Ekonómia je založená na poľnohospodárstve, vinohradníctve, pestovaní olív, rybolove a cestovnom ruchu.

Stará dedina Brist, ktorá sa nachádzala ďaleko od mora, pod biokovskými svahmi, bola opustená už v XIX. storočí. Starý farský kostol, zasvätený sv. Margarite. bol postavený v roku 1741 na troskách staršieho kostola. Keďže bol kostol po zemetrasení v roku 1986 poškodený, bol obnovovaný v roku 1986. V kostole sa nachádza hrobka rodiny Kačić z 18. storočia. V osade Kačići v blízkosti starého kostola sa nachádza rodný dom veľkého chorvátskeho básnika Andrija Kačić Miošića.

V 18-tom storočí bolo pri mori postavených niekoľko letných víl. Nový farský kostol sv. Márie je postavený v roku 1870 v blízkosti mora v neo-románskom slohu a vedľa neho sa nachádza pamätník Andrije Kačić Miošića, dielo majstra Ivana Meštrovića.

Čakajte prosím!